
Toată lumea a discutat de problemele cu substanțele de la festivalul marelui Selly, Beach Please, acolo unde chiar și un artist a fost ridicat de pe scenă de poliție pentru că ar fi consumat cannabis în timpul showului său în fața oamenilor.
Dar de versurile de acolo spunem ceva?
Că ne-am indignat unii in timp ce cânta Gheboasă anul trecut la Untold de “găoaza” în fața minorilor.
Un artist pe nume Martha Logue cântă așa ceva. Piesa sa e intitulată “Slabăgrasă”. Repet cum am spus și când am scris de incidentul de la Untold, nu artistul e de vină. El poate să cânte ce vrea. Organizatorii și autoritățile trebuie să monitorizeze dacă legea nu e încălcată când opera lui e înfăptuită în fața unui public.
Caut si eu pe google si dau de treaba asta din Codul Penal. Va invit să-mi spuneți dacă se incadrează aici ce vedem în filmuleț:
- Infracţiuni contra bunelor moravuri – Art. 429. –
„Acela care, în public, se dedă la acte, gesturi sau orice manifestări verbale, cu caracter obscen, comite delictul de ultraj la bunele moravuri şi se pedepseşte cu închisoare corecţională dela una la 6 luni şi amendă dela 5.000 la 20.000 lei. Când delictul este săvârşit faţă de un minor de orice sex, pedeapsa este închisoarea corecţională dela 3 luni la un an şi amenda dela 5.000 la 20.000 lei.”
Deci ce spune legea aici? Poate nu înțeleg eu, poate îmi scapă, poate nu se încadrează aici. Mi se întâmplă des să mă înșel.
Pentru că reamintesc, la Beach Please a fost interzis accesul minorilor până la 14 ani. Deci am avut minori în public, că până la 18 ani ești tot minor.
Încă un lucru, ne uităm la fețele fetelor prezente în fața scenei. În fața unor astfel de versuri ele sunt încântate. De ce nu am putea considera că suntem pe primul loc la mame minore și pentru că fetele sunt asaltate de mici cu versuri prin care femeia e un simplu obiect sexual care trebuie să “pută prin casă”. Și nimeni nu pare indignat. Ne-am concentrat pe droguri, dealeri și consum, fără să ne aplecăm și la alte probleme petrecute la aceste festivaluri.
Filmulețul rulează pe youtube și tiktok, mie mi l-a trimis cineva acum câteva zile, dar n-am avut timp să îl editez. Am tăiat părțile unde apăreau cuvinte obscene care ar putea să deranjeze nu numai monitorizarea facebook, ci și timpanele dumneavoastră. Și mi-a luat ceva, bine că a mai rămas ceva din piesă.
În scris, versurile arată așa:
Slabă, grasă, nu îmi pasă (Mm-mm)
Slabă, grasă, tre’ să pută a pi**ă-n casă (Pff) Slabă, grasă, o f*t oricum, mie nu îmi pasă (Nah) Slabă, grasă, tre’ să pută a pi**ă-n casă
[Strofa 1]
F*t o grasă
O iau din club, o duc acasă
Parcă are co*ie, are piz*a super grasă
Nu-s rasist, co*ie, aș f**e orice rasă Poa’ să aibă păr la pi**ă, nu îmi pasă că nu-i rasă Am s-o f*t așa, lasă
Obi-Wan Kenobi, o lovesc c-o sabie laser
Are pi**a scoasă afară, seamănă c-un kaizer Aș lovi orice, c**ie, după o sticlă de Jägermeister
Are păr la pi**ă, seamănă c-un hamster Fac un film porno și-l pun pe XHamster Îi bag botu-n pi**ă și-am să fac dubstep
[Refren]
Slabă, grasă, nu îmi pasă (Hm)
Slabă, grasă, tre’ să pută a pi**ă-n casă Slabă, grasă, o f** oricum, mie nu îmi pasă
Slabă, grasă, tre’ să p- a piz**-n casă [Strofa 2] F*t o slabă că m-am plictisit de slană Zici că-i Killa Fonic, skinny criminală O las să mă domine, fiindcă-i mai înaltă Atitudine rece, da-n păsărică-i caldă Are ochii mari, da’ nasu’ ei e strâmb Are miju’ ca un c*r, e la fel de strâmt Are silueta plată, c**u-i ca un dâmb
Mâinile so mari, zici că a lucrat la câmp
Co**e, f*t o hâdă, mă doare fix în c*r Fata e perversă, o las să-mi bage degetu-n c*r L-a băgat-n c*r, după aia în gură De ce face așa ceva? Pentru asta există p**ă
Vrea ca să mă f**ă, pentru că-s prea p**ă
Ai un micropenis, cât o moleculă
Vrea ca să mă fă, pentru că am p**ă
P-*-*-Ă, fiecare literă cu majusculă
Deci ce zicea Selly? “Festivalul nostru rămâne dedicat asigurării unui mediu sigur și plăcut”
Plăcută muzică pentru urechi.